גיליון יז

הקדמה

את רוב האנשים שייקחו חלק בגיליון שלפניכם הכרתי במהלך חיי בזכות האספנות שלהם.

לפרופ' שאול לדני התוודעתי לראשונה כשהציג בספריית אוניברסיטת בן-גוריון את אוסף הקופסה הכחולה של הקרן הקיימת. לימים עזרתי לו בהכנת שתי תערוכות נוספות: האחת בנושא מחנה ברגן-בלזן בו היה, והשנייה – תערוכה לאוסף המדליות והעיטורים שאסף, ולאו דווקא אלה, הלאומיים והבינלאומיים, בהם זכה בענף ספורט ההליכה.

ד"ר חיים גרוסמן הגיע אלי כדי שאאצור לו תערוכה למשחקי ילדות. התערוכה הכילה צעצועי ילדים, משחקי קופסה של פעם, קלפים (רביעיות) עם מסר חינוכי, בובות וכיו"ב. לכל אלה תרמתי ציור קלאס על ריצפת התצוגה  והנוסטלגיה חגגה. תערוכה נוספת שאצרתי לו היתה תערוכת "אין זו אגדה", בה הציג את האוסף רחב ההיקף שלו על בנימין זאב הרצל. קטלוג לתערוכה זו ניתן עדיין לרכוש באוניברסיטת בן-גוריון. אל גרוסמן חובר כאן הצלם חגי מרום, ויחד הם מנסים כפי שהם מציינים: "לכנס טעמים, מראות וזיכרונות של תמונת עולם צבעוני השמורה, כך נראה, בלב כולנו".

את רפאל (רפי) גרינצויג היכרתי כשחיפשתי אספני תווי-ספר (Ex-libris) לתערוכה שתקשר בין כל האספנים בתחום זה בארץ. כמו רוב האספנים גם רפי אוסף כמה וכמה אוספים. כמו למשל: ספרים מיוחדים – גדולים מאוד, או קטנים מאוד, או בעלי צורה יוצאת דופן, ובין השאר – תווי-ספר.

בגיליון זה נעסוק, אם-כן, בנושא האספנות. כל אחד מהאספנים שהזכרתי, יאיר פן מסויים באוספיו.

א.     עם פרופ' שאול לדני נדבר הפעם בעקבות אלבום חדש שהכנתי עבורו בתקופת עבודתי  בספריית של אוניברסיטת בן-גוריון. הספר נדפס במימון חברת צוחובוי להפקת מדליות.

ב.      ד"ר חיים גרוסמן וחגי מרום יציגו לפנינו בגיליון זה את נושא עטיפות המסטיקים של פעם, נושא מדהים בהיקפו, בעקבות ספר חדש היוצא בימים אלו לחנויות.

ג.       רפי גרינצויג שכבר הוציא עד עתה כחמישה ספרים בסיוע עיריית רעננה, ידבר על… הכל.

אז בואו ונתחיל.

קריאה נעימה

רותי

את הגליונות של איגוד ספרני היהדות עורכים ביחד ולחוד: ד"ר רותי קלמן (מנהלת הספרייה העירונית דימונה) והרב אבישי אלבוים (מנהל ספריית הרמב"ם בבית אריאלה). טיפול טכני: חיים לוי

בגיליון זה:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s