א. אנקדוטות מארכיון אבא חושי בספריה של אוניברסיטת חיפה

עדינה צור-ג'יג'י (מתוך בלוג הספריה)

אוצרות רבים ומרתקים נמצאים בארכיון אבא חושי בספריה מידי פעם אנו מזכירים כמה מהם.
והפעם נענה על השאלות: מי היה עד לזריקת הנעל המפורסמת של חרושצ'וב? ובזכות מי נמצאים שטיחי קיר של מארק שאגאל בכנסת?

אם כן במהלך עבודה שגרתית בארכיון יחד עם הפרקטיקנית המסייעת לי: ליאת פרוזר-רומנו נתקלנו במכתביו המעניינים של משה פומברוק לאבא חושי.

משה פומברוק (1901- 1981) איש רב פעלים ועשייה ציבורית היה ידידו הטוב של אבא חושי. הוא עלה ארצה בגיל  18 מרוסיה והיה ממייסדי גדוד השומר הצעיר "שומריה". ב-1928 עבר פומברוק לחיפה והקים את חברת הביטוח "הסנה". כיום נקרא רחוב בקרית חיים על שמו.

באוקטובר שנת 1960 שהה משה  פומברוק בניו-יורק והתאכסן במלון ליד חדרו של חרושצ'וב.
במהלך שהותם במלון הפגינו מפגינים רבים נגד מדיניות חרושצ'וב, ונגד המשטר בברית המועצות.

מאות שוטרים הסתובבו באיזור, אך הם לא הפריעו למהלך התקין של ההפגנות. הדבר הרגיז מאוד את חרושצ'וב שהחל לצווח על המפגינים וברגע של איבוד שליטה, זרק את נעלו על המפגינים… מר פומברוק כתב לאבא חושי את רשמיו ממקרה זה, ובאותו המכתב הוא אף עבר  לנושא אחר ושיבח את הופעתה ה"נאה והדרמטית" של גב' גולדה מאיר בטלוויזיה בארה"ב ואף הביע את התפעלותו ממכשיר הטלוויזיה המוצב בחדרו במלון.

ומה עם מארק שאגאל? ובכן מר פומברוק היה גם ידידו הקרוב של האמן, וכמובן שהעניק חשיבות גדולה לרעיון של הצגת יצירתו של שאגאל במשכן הכנסת. במכתב  לאבא חושי סיפר פומברוק שהוא נפגש עם מארק שאגאל והציע לו ליצור כמה עבודות שיוצגו בכנסת. הוא  אף קיבל את הסכמתו של שאגאל לרעיון.

ב- 27.12.1961 עדכן משה את אבא חושי שמר שאגאל יגיע לביקור בארץ במהלך חודש ינואר 1961.
הביקור נועד לפתיחה הרשמית  לוויטראז'ים שיצר שאגאל לבית-הכנסת בבית החולים הדסה  בי-ם.

 

 "חלונות שאגאל" בבית הכנסת בתוך ביה"ח הדסה בירושלים

וכך כתב משה פומברוק במכתבו לאבא חושי: "הוא מבקש ממני לבוא ארצה באותה התקופה בכדי להיות איתו… יתכן שעוד אבוא…  אם שאגאל יקבל את התנאי שלי שיעשה חוזה עם הכנסת כדי לעשות עבודה מסוימת בבניין הכנסת… "

לדעתו ( של שאגאל), כתב פומברוק, כדאי ליצור יצירה שתשקף את תקופת הגלות, קיבוץ גלויות והקמת המדינה.

חליפת המכתבים נמשכה בין השניים ומר פומברוק כתב שיש החלטה עקרונית להזמין את מר שאגאל לבצע את העבודה בכנסת, אך לדעתו העניין אינו מתקדם והוא אף  הביע חשש לנושא, בשל גילו המתקדם של האמן.

"אהיה מוכן לסייע בביצוע החוזה עם שאגאל…" הוא כותב.

הסוף הטוב הגיע במכתב שנשלח לאבא חושי ב-9.1.1961 במכתב מספר מר פומברוק שקיבל מכתב משאגאל, בו ציין בפניו האמן שממשלת ישראל והדסה הזמינו אותו לארץ לצורך הצגת יצירה שלו בכנסת.

                                          טרקלין שאגאל במשכן הכנסת

באותו  מכתב מציע מר פומברוק לאבא חושי: "אני חושב שטוב יהיה אם תזמין אותו להיות אורח העיריה ליום יומיים.. אנא הזכר לו שהבטיח לעשות מודל עבור בית שאגאל, ולמיותר להוסיף איזה ערך רב זה יהיה לבית אשר נקרא על שמו ולחיפה העיר…"

בסופו של דבר לא תרם מארק שאגאל מיצירותיו לבית שאגאל בחיפה, אך בית הכנסת בבית חולים הדסה ומשכן הכנסת בירושלים כן יצאו נשכרים מתכניתו של משה פומברוק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s