א. חלום ה"חת"ם סופר" בספריית "יד הרב הרצוג"

דודי ארונובסקי

ספריית יד הרב הרצוג

הספרייה מכילה קרוב לארבעים אלף ספרים וכתבי עת בכל תחומי מדעי היהדות. וביניהם ספרים נדירים רבים, ולא בכדי מאגר "אוצר החכמה" החל את דרכו בצילום של מרבית אוצר הספרים שלנו. אף שהספרייה מיועדת בעיקר לשימוש החוקרים שלנו. אנו נענים בחיוב לפניות הציבור המעוניין להשתמש באוצר הספרים והמאגרים המיוחדים שברשותנו.

זה כארבע שנים שאני משמש כספרן של יד הרב הרצוג. יד הרב הרצוג היא עמותה המאגדת שני מכונים וותיקים: הוצאת אנציקלופדיה התלמודית ומכון התלמוד הישראלי השלם. המכון עוסק בהוצאת התלמוד הבבלי עם שנויי  נוסחאות (דקדוקי סופרים השלם), המציין לכל שנויי הנוסחאות הקיימים בכתבי היד ובדפוסים הראשונים כולל קטעי הגניזה.

לצורך כל המפעלים הנ"ל נעשתה עבודה עצומה, במשך כעשרות שנים, של איסוף סרטי מיקרופילמים של  צילומי כתבי היד של התלמוד, הדפוסים הראשונים וקטעי הגניזה, ועריכת רישום סינופטי של כל שנויי הנוסחאות הנמצאים בהם (במחברות המכונות אצלנו "בלוקים"). זה כעשור שאנו עמלים על הוצאת מאגר ממוחשב של שינויי הנוסחאות בצורה סינופטית הכולל אפשרויות חיפוש מגוונות ובעז"ה נוכל בקרוב לבשר לציבור על השלמת המפעל.  בינתיים פתחנו לאחרונה שירות אינטרנטי שבו אנו עונים לציבור על שאלות בנוגע לשינויי נוסחאות בתלמוד הבבלי ובפירוש רש"י לתלמוד. השירות חינמי דרך האתר שלנו: http://www.yadharavherzog.org בלשונית: צור קשר. התשובות מתקבלות תוך כיומיים מזמן קבלת השאלה.

בנוסף הוכנו מאות אלפי כרטיסיות של מסורת הש"ס השלם וציונים לראשונים –  לכל התלמוד בבלי וירושלמי. למאגר זה ישנה חשיבות לא מבוטלת גם בעידן פרויקט השו"ת. מפני שהכנתו נעשתה בידי תלמידי חכמים שעברו בעצמם על מאות ספרים וציינו גם מקומות שבהם דברי התלמוד מוזכרים ללא ציון מפורש למקומם, בסגנון: כדאיתא בש"ס, או כדמצינו במסכת גיטין וכו', ולכן מאגר ממוחשב לעיתים לא יעלה עליהם. חוקרים המעוניינים להשתמש במאגרים הנ"ל, יכולים לפנות אלי (בטל': 0545665726) ויענו בשמחה.

כתובתנו, היא: בית הכנסת ישורון רח' שמואל הנגיד 30 ירושלים.

פירוש הרמב"ן בחלום לפסוק "אהיה אשר אהיה"

מאחורי שער ספר "תפארת שלמה" (תר"ע 1910) שנמצא בספרייתנו נכתבו בכתב יד הדברים דלקמן:

שמעתי מפי אא"ז הרב החסיד המפורסם  מוה"ר פתחי' יוסף בלומענפלד ז"ל מוולאשנאווי יע"א שהי' פעם אחת דרך עברו בקראקא אצל הרב  אב"ד דשם ר' שמעון סופר זצ"ל והראה לו כתב יד מאביו הגאון החתם סופר זצ"ל שכתב וזלה"ק: נגלה אלי הרמב"ן ז"ל, ואמר לי פי' הכתוב "אהי' אשר אהי'" אהי' אצל מי שרוצה אשר אהיה אצלו. עכלה"ק.

פירוש חסידי מפתיע זה אינו מובא בפירוש הרמב"ן עה"ת (שמות ג, יד) שם מביא הרמב"ן שלשה פירושים אחרים.

חיפשתי בתוכנת "אוצר החכמה" האם פירוש זה הוזכר כבר בעבר על ידי מאן דהוא ומצאתי שבקובץ "אוצרות הסופר" ח' עמ' 89 במכתב למערכת, מצטט הכותב ר' עזריאל רוזנבוים את ספרו של הרב יצחק צבי ברנפלד, אב"ד חוג חתם סופר, שיר השירים עם פירוש למרן בעל החתם סופר (יו"ל בבני ברק תשל"ז). שם על הפסוק "אני לדודי ודודי לי" מצוטט החתם סופר עצמו בזה"ל:

"כתיב אהיה אשר אהיה, הראו לי בחלום ס' אחד שחיבר רמב"ן, וכתוב בו הפי' הפשוט, כאילו הקב"ה אומר אהיה עם מי שאהיה רצונו, מי שמיחד כל מעשיו לשמי לבד, אם אותו אהיה, ע"ד אני לדודי ודודי לי"

נראה שישנם שני שינויים בין הגירסא שנכתבה על שער הספר שלנו ובין הנדפס בספרו של הרב ברנפלד: הראשון הוא שאצלנו כתוב שהרמב"ן עצמו נגלה לחת"ם סופר בחלום. ובספר נאמר שהראו לחת"ם סופר בחלום ספר שחיבר הרמב"ן. והשני שמהגירסא שלנו ניתן היה להבין שהקב"ה שוכן אצל כל מי שרוצה בכך. אולם בנדפס בשם החת"ם סופר בספר מבואר שהכוונה רק למי ש"מיחד כל מעשיו לשמי בלבד" כלומר שכל רצונו בעולם הוא הקב"ה.

אם כן לסיכום יש לנו שלשה פירושים של הרמב"ן בפירושו על החומש. ועוד פירוש של הרמב"ן שנתגלה לחת"ם סופר בחלום, ופירוש זה מופיע בשתי נוסחאות: אחת בספר נדפס בלשון החת"ם סופר, ואחת בכ"י על שער ספר בספריית יד הרב הרצוג, בשם החת"ם סופר.

ונסיים בפירושו האקטואלי של הרמב"ן בחומש:

כיוצא בזה במדרש אגדה ומהו 'אהיה אשר אהיה'. כשם שאתה הווה עמי כך אני הווה עמך. אם פותחין את ידיהם ועושין צדקה אף אני אפתח את ידי, שנאמר יפתח ה' לך את אוצרו הטוב (דברים כח יב). ואם אינן פותחים את ידיהם מה כתוב שם, הן יעצור במים ויבשו וגו' (איוב יב, טו) .

שער ספר תפארת שלמה. עותק ספריית "יד הרב הרצוג"

נוסח הערת בעלים הכתובה בראש השער:

זה הספר תפ"ש מאת כ"ק מרן הגה"ק קה"ק צי"ע אא"ז זצללה"ה זי"ע ועכי"א מרדמסק יע"א

זכתה אמי תחי' בגורל בעת חלוקת הספרים מעזבון אא"ז הרב החו'ב אוצר בלום חסיד

מפורסם רודף צדקה וחסד שמו נודע לשם ולתהלה כבוד הוד שמו מפוארים מוה"ר

פתחיה יוסף ז"ל. ונתנה לי להיות לי לזכרון  אא"ז הנ"ל.

מנחם (?) לאנדאבערג מווארשא יע"א.

4 תגובות על א. חלום ה"חת"ם סופר" בספריית "יד הרב הרצוג"

  1. מעניין שר' יצחק צבי ברנפלד עצמו, חיבר ספר 'מישרים מגיד', ובו, כתב דברי תורה וסודות שנגלו לו בחלום על ידי מגיד, כמו אצל הבית יוסף.
    הספר, אגב, נגנז על ידי המשפחה, ולא יצא לשוק, והוא מצוי אצל אספנים בלבד.

  2. הספר נמצא באוסף שלום.

  3. יהונתן יעקבס הגיב:

    דודי יישר כוח, מעניין מאד! יהונתן

  4. ציון שורר הגיב:

    בכתבה נפלה טעות: …מצוטט החתם סופר … אם [צ"ל] עם!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s